Graduate Student Directory

Rufus Akinrinlola Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Gary Yuen , Tony Adesemoye

Rufus Akinrinlola
Hussein Al Serae Faraj Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Rhae Drijber

Hussein Al Serae Faraj
Amer Yasif Alkhaybari Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger, Dipak Santra

photo standin
Justin Allen Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Charles Francis

Photo standin
William (Chris) Anderson Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Donald Lee

Photo standin
Megan Antonovich

Advisor(s): Donald Lee

Photo standin
Nicolas Arneson Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Loren Giesler

photo standin
Prasanna Ayyaru Thevar Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

photo standin
Nicole Bacheller Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): H. Garcia Ruiz

Nicole Bacheller
Marcus Baier Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Charles Shapiro

photo standin
Ethann Barnes Specialization: Weed Science

Advisor(s): Amit Jhala

Ethann Barnes
Angela Bastidas Gutierrez Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Roger Elmore

Angela Bastidas Gutierrez
Leonardo Bastos Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Richard Ferguson

Leonardo Bastos
Clint Beiermann Specialization: Weed Science

Advisor(s): Nevin Lawrence

Clint Beiermann
Madhav Bhatta Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Madhav Bhatta
Christine Bielski Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Dirac Twidwell

Christine Bielski
George Biliarski Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Amit Mitra

photo standin
Hope Blackburn Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Hope Blackburn
Brooke Blessington Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Ismail Dweikat

photo standin
Benjamin Bolaji

Advisor(s): Joe Keaschall

photo standin
Carlos Bolanos Carriel Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Stephen Wegulo

Carlos Bolanos Carriel
Rungravee Boontung Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Rungravee Boontung
Aaron Brandt Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Donald Lee

Aaron Brandt
Brooks Brenn

Advisor(s): Charles Shapiro

photo standin
Allison Butterfield Horticulture

Advisor(s): Sam Wortman

Allison Butterfield
Thomas Butts Specialization: Weed Science

Advisor(s): Greg Kruger

Thomas Butts
Nicolas Cafaro la Menza Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Patricio Grassini

Nicolas Cafaro la Menza
Malachy Campbell Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Greg Kruger, Harkamal Walia

photo standin
Parminder Chahal Specialization: Weed Science

Advisor(s): Amit Jhala

Parminder Chahal
Yen Ning Chai

Advisor(s): Daniel Schachtman

photo standin
Timothy Changa Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Thomas Clemente

photo standin
Zachary Christman Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

photo standin
Aaron Clare

Advisor(s): Paul Read

Rachel Connor Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Daren Redfearn

photo standin
Alexandra Cote Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Mark Lagrimini

Alexandra Cote
Maxwel Coura Oliveira Specialization: Weed Science

Advisor(s): Stevan Knezevic

Maxwel Coura Oliveira
Kaylee Cowan

Advisor(s): Roger Elmore

Kaylee Cowan
Ryan Cox Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Sam Wortman

Joel Crowther

Advisor(s): Joe Luck, Tim Shaver

Joel Crowther
Josiah Dallmann Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): John Guretzky

Josiah Dallmann
Andre De Oliveira Rodrigues Specialization: Weed Science

Advisor(s): Greg Kruger

Andre De Oliveira Rodrigues
Anthony (Tony) Delaney Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P.Stephen Baenziger

photo standin
Yavuz Delen Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Yavuz Delen
Balpreet Dhatt Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Harkamal Walia

photo standin
Victoria "Tori" Donovan Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Dirac Twidwell

Victoria "Tori" Donovan
Matthew Drudik Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Suat Irmak

photo standin
Brittany Dueker

Advisor(s): Dirac Twidwell

Brittany Dueker
Matthew Duncan Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

photo standin
Timothy Dungan Specialization: Horticulture

Advisor(s): Kim Todd

Timothy Dungan
Amanda Easterly Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Amanda Easterly
Gulcin Ercan Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Anthony Adesemoye, Sydney Everhart

photo standin
Billy Faircloth Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Oscar Rodriquez , Charles Wortmann

photo standin
Suzana Fernandes Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): James Steadman

Suzana Fernandes
Karen Ferreira da Silva Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Josh Herr

Karen Ferreira da Silva
Dillon Fogarty Specialization: Applied Ecology

Advisor(s): Dirac Twidwell

photo standin
Joseph Foral

Advisor(s): Bill Kreuser

photo standin
Sergio Gabriel Peralta Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Hernan Garcia-Ruiz

Sergio Gabriel Peralta
Thais Galhardo Egreja Ribei Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Josh Herr

photo standin
Nikita Gambhir Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Sydney Everhart

 Photo of Nikita Gambhir Gambhir, Nikita
Juan Garcia Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Charles Wortmann

Juan Garcia
Michael Garhart Specialization: Plant Breeding & Genetics
Email: jadae@wgu.edu

Advisor(s): P. Stephen Baenziger, David Lambe

photo standin
Nicholas Garst Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Nicholas Garst
Leslie Gilles Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Jesaelen Gizotti de Moraes Specialization: Weed Science

Advisor(s): Greg Kruger

Jesaelen Gizotti de Moraes
Michael Greene Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): George Graef

Michael Greene
Callie Griffith Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Walter Schacht

Callie Griffith
Lance Gunderson Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Rhae Drijber

Lance Gunderson
Adam Hanson

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Photo standin
Mary Happ Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): David Hyten

Mary Happ
Terra Hartman Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Tamara Jackson-Zeims

photo standin
Jacob Haverkamp

Advisor(s): Joe Keaschall

photo standin
Brent Hendricks

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Khang Hoang Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Thomas Clemente

photo standin
Jason Holman Crop Physiology & Production

Advisor(s): Charles Wortmann

photo standin
Elnazsadat Hosseiniaghdam

Advisor(s): Haishun Yang, Martha Mamo

photo standin
Waseem Hussain Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Waseem Hussain
Ahmed Jasim Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Richard Ferguson

Ahmed Jasim
Shawn Jenkins Specialization: Plant Breeding and Genetics

Advisor(s): George Graef

Shawn Jenkins
Samantha Jensen

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Adarsh Kasamsetty

Advisor(s): Gary Hein, Satyanarayana Tatineni

Adarsh Kasamsetty
Mark Keck

Advisor(s): Bill Kreuser

photo standin
Sunil Kenchanmane Raju Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Sally Mackenzie

Sunil Kenchanmane Raju
Dikungwa Ketumile Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Sally Mackenzie

Dikungwa Ketumile
Sidney Kment Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Oscar Rodriquez

photo standin
Randy Knutson Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Joe Keaschall

photo standin
Srikanth Kodati Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Anthony Adesemoye

Srikanth Kodati
Alexander Kohel

Advisor(s): Roch E. Gaussoin

photo standin
Jessica Korinek Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Mark Lagrimini

Jessica Korinek
Koffi Kouame Specialization: Weed Science

Advisor(s): John Lindquist

Koffi Kouame
Jyothi Kumar Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Steven Harris

photo standin
Hardik Kundariya Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Sally Mackenzie

Hardik Kundariya
Martina La Vallie

Advisor(s): John Guretzky, Walter Schacht

Martina La Vallie
John LaBorde Specialization: Weed Science

Advisor(s): John Lindquist

John LaBorde
Niegel LaBorde Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Ismail Dweikat

photo standin
Jordan Leach Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Daren Redfearn, Robert Mitchell

photo standin
Luqi Li

Advisor(s): Roch E. Gaussoin

Luqi Li
Zhikai Liang

Advisor(s): James Schnable

Zhikai Liang
Feyera Liben

Advisor(s): Charles Wortmann

Mason Lien Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Don Lee

Mason Lien
Caixia Liu

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Caixia Liu
Benjamin Loseke

Advisor(s): Paul E. Read

Benjamin Loseke
Edgar Macias Flores

Advisor(s): Oscar Rodriquez

photo standin
David Mack

Advisor(s): William Kreuser, Ellen Paparozzi

photo standin
Margarita Rosa Marroquin Guzman Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Richard A. WIlson

Margarita Rosa Marroquin Guzman
Jesse (Collin) Marshall Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Keenan Amundsen

Collin Marshall
Carlos Martinez Martinez Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Charles Francis

photo standin
Julianne Matczyszyn Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Thomas Powers

Julianne Matczyszyn
Samantha McConaughy Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): George Graef

Samantha McConaughy
Jason McMahon

Advisor(s): Charles Wortmann

photo standin
Morgan McPherson

Advisor(s): Daniel Schachtman

photo standin
Michael Meier Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Thomas Clemente, Jim Alfano

Michael Meier
Chenyong Miao

Advisor(s): James Schnable

Chenyong Miao
Joshua Miller Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Loren Giesler

Joshua Miller
Ali Mohammed Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Suat Irmak

photo standin
Anthony Muhle Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Gary Yuen

Jarvis Mulholland

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Timothy Mundorf

Advisor(s): Charles Wortmann

Timothy Mundorf
Ravi Mural Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): George Graef

Ravi Mural
Mohammed Naser Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Richard Ferguson

Mohammed Naser
Matthew Nelson Specialization: Weed Science

Advisor(s): Greg Kruger

Matthew Nelson
Elizabeth Niebaum Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Keenan Amundsen

photo standin
Edgar Nieto Lopez Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Sydney Everhart

Edgar Nieto Lopez
Brent Nollette Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Glen Obear Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): William Kreuser

Glen Obear
Kyle Okke Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Travis Orrell

Advisor(s): Cody Creech

photo standin
Mehmet Ozbayrak Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Thomas Powers, Josh Herr

Mehmet Ozbayrak
Semra Palali Delen Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Semra Palali Delen
Dinesh Panday Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Bijesh Maharjan

Dinesh Panday
John Parrish Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Richard Ferguson

John Parrish
Jorge Perez Arocho Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): George Graef

photo standin
Nathan Pflueger Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Mitchell Stephenson

photo standin
Cameron Prince

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Cameron Prince
Tarrin Quinn Specialization: Range & Forage

Advisor(s): Daren Redfearn, Don Lee

photo standin
Manbir Kaur Rakkar Specialization: Soil and Water Science

Advisor(s): Humberto Blanco

Manbir Kaur Rakkar
Salvador Ramirez Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): John Lindquist

photo standin
Leah Randt

Advisor(s): Roger Elmore

photo standin
Justine Reid Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): John Guretzky

photo standin
Ying Ren Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): David Holding

Ying Ren
Joshua Reznicek Specialization: Horticulture

Advisor(s): Kim Todd

Joshua Reznicek
Gerardo Rivera-Collazo Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Gerardo Rivera-Collazo
Caleb Roberts Specialization: Applied Ecology

Advisor(s): Dirac Twidwell

Caleb Roberts
Raquel Rocha Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Robert G. Wilson

Raquel Rocha
Daniel Ruterbories Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Jerry D. Volesky, Walter H. Schacht

photo standin
Manny Saluja Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Harkamal Walia

Manny Saluja
Mitchell (Ben) Samuelson

Advisor(s): Sam Wortman

Mitchell (Ben) Samuelson
Spencer Samuelson Specialization: Weed Science

Advisor(s): Greg Kruger

photo standin
Jaspreet Sandhu Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Harkamal Walia

Jaspreet Sandhu
Amanda Sanford Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Martha Mamo

Amanda Sanford
Daniel Santana de Carvalho Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): James Schnable

Daniel Santana de Carvalho
Allie Schiltmeyer Specialization: Horticulture

Advisor(s): Kim Todd

photo standin
Jared Schmidt Specialization: Weed Science

Advisor(s): John Lindquist

photo standin
Whitney Schultz Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Nevin Lawrence

photo standin
Lauren Segal Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Robert G. Wilson

photo standin
Sarah Sellin Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Charles A. Shapiro

photo standin
Mon-Ray Shao Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Sally Mackenzie

Mon-Ray Shao
Dongxue Shi Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Lirong Zeng

Dongxue Shi
Aaron Shropshire Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Jerry D. Volesky, Walter H. Schacht

Aaron Shropshire
Javed Sidiqi Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger, Stephen Wegulo

Javed Sidiqi
Michael Sindelar Specialization: Soil & Water Sciences

Advisor(s): Humberto Blanco

Michael Sindelar
Jaspinder Singh Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Paul E. Staswick

Jaspinder Singh
Ransom Sitz Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Carlos Urrea

photo standin
Jessica Soroksky Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Gary Yuen

Wesley Stallings Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Daren Redfearn

photo standin
Paul Stellato Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): John Guretzky

photo standin
Strahinja Stepanovic Specialization: Weed Science

Advisor(s): Greg Kruger

Strahinja Stepanovic
Jace Stott Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Walter H. Schacht, Mitchell B. Stephenson

Jace Stott
Britton Strain Specialization: Weed Science

Advisor(s): Donald Lee, Amit Jhala

photo standin
Adam Striegel Specialization: Weed Science

Advisor(s): Roch Gaussoin, Gary Hein

Adam Striegel
Guangchao Sun Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Robert G. Wilson

Guangchao Sun
Preston Talbert Specialization: Crop Physiology & Production

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Kayla Tarr Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Jerry Volesky, Walter Schacht

Kayla Tarr
Tyler Taylor Specialization: Weed Science

Advisor(s): Cody Creech, Teshome Regassa

Tyler Taylor
Fatima Tenorio Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): Patricio Grassini

Fatima Tenorio
Colin Tobin

Advisor(s): Daren Redfearn, Robert Mitchell

photo standin
Serkan Tokgoz Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): Amit Mitra

Serkan Tokgoz
Don Treptow Specialization: Weed Science

Advisor(s): John Lindquist

photo standin
Helen Tripp Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Dirac Twidwell

Helen Tripp
Jorge Venegas Specialization: Plant Breeding & Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger, Robert Graybosch

Jorge Venegas
Bruno Vieira

Advisor(s): Greg Kruger

photo standin
Zachary Walton Specialization: Range & Forage Science

Advisor(s): Dirac Twidwell

photo standin
Carter Westerhold Specialization: Horticulture

Advisor(s): Kim Todd, Douglas Golick

photo standin
Daniel Willis

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Zhuqing Xu Specialization: Horticulture

Advisor(s): Richard K. Sutton

Zhuqing Xu
Fan Yang Specialization: Plant Pathology

Advisor(s): James Alfano

Fan Yang
Jacob Ziggafoos Specialization: Weed Science

Advisor(s): Amit Jhala

Jacob Ziggafoos