Graduate Student Directory M – R

Luana Machado Simao M.S. Weed Science

Advisor(s): Cody Creech

Luana Machado Simao
Edgar Macias Flores M.S.

Advisor(s): David Lambe

photo standin
Asha Mane Ph.D.

Advisor(s): Sydney Everhart

Asha Mane
Jesse (Collin) Marshall M.S. PLANT BREEDING & GENETICS

Advisor(s): Keenan Amundsen

Jesse (Collin) Marshall
Leandra Marshall PH.D. PLANT BREEDING & GENETICS

Advisor(s): David Holding, Edgar Cahoon

Leandra Marshall
Gabriella Martens M.S. Plant Pathology

Advisor(s): Tamra Jackson-Ziems

photo standin
Jasmine Mausbach M.S. Weed Science

Advisor(s): Amit Jhala

photo standin
Samantha McConaughy PH.D. PLANT BREEDING & GENETICS

Advisor(s): David Hyten

Samantha McConaughy
Shawn McDonald M.S. Weed Science

Advisor(s): Amit Jhala

Shawn McDonald
Morgan McPherson PH.D.

Advisor(s): Rhae Drijber

photo standin
Michael Meier PH.D. PLANT PATHOLOGY

Advisor(s): Thomas Clemente, James Alfano

Michael Meier
Chenyong Miao PH.D.

Advisor(s): James Schnable

Chenyong Miao
Nichole Miller M.S. Plant Breeding and Genetics

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Nichole Miller
Shad Mills M.S.

Advisor(s): Martha Mamo, Walter Schacht

photo standin
Joshua Miranda Teo M.S. Weed Science

Advisor(s): Nevin Lawrence

photo standin
Ali Mohammed PH.D. SOIL & WATER SCIENCES

Advisor(s): Suat Irmak

photo standin
Margarito Morale M.S.

Advisor(s): Meghan Sindelar, Don Lee

Margarito Morale
Ravi Mural PH.D. PLANT BREEDING & GENETICS

Advisor(s): George Graef

Ravi Mural
Mohammed Naser PH.D. SOIL & WATER SCIENCES

Advisor(s): Richard Ferguson

Mohammed Naser
Blair Nickelson M.S. Weed Science

Advisor(s): Amit Jhala

photo standin
Elizabeth Niebaum M.S. PLANT BREEDING & GENETICS

Advisor(s): Keenan Amundsen

Elizabeth Niebaum
Edgar Nieto Lopez PH.D. PLANT PATHOLOGY

Advisor(s): Sydney Everhart

Edgar Nieto Lopez
Glen Obear PH.D. SOIL & WATER SCIENCES

Advisor(s): Bill Kreuser

Glen Obear
Kyle Okke M.S. CROP PHYSIOLOGY & PRODUCTION

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Alejandro Orozco-Lopez M.S. Range and Forage

Advisor(s): Mitchell B. Stephenson

Alejandro Orozco-Lopez
Travis Orrell M.S.

Advisor(s): Cody Creech

photo standin
Osler Ortez Ph.D.

Advisor(s): Roger Elmore

Osler Ortez
Cody Oswald PH.D. PLANT BREEDING & GENETICS

Advisor(s): George Graef

photo standin
Sourav Pal PH.D. PLANT PATHOLOGY

Advisor(s): Stephen Wegulo, Satyanarayana Tatineni (TS)

 Sourav Pal
Semra Palali Delen PH.D. PLANT BREEDING & GENETICS

Advisor(s): Jinliang Yang, Ismail Dweikat

Semra Palali Delen
Dinesh Panday PH.D. SOIL & WATER SCIENCES

Advisor(s): Bijesh Maharjan

Dinesh Panday
Kyung Ho Park PH.D. PLANT PATHOLOGY

Advisor(s): Lirong Zeng

photo standin
John Parrish M.S. SOIL & WATER SCIENCES

Advisor(s): Richard Ferguson

John Parrish
Brianna Pohlman M.S.

Advisor(s): Donald Lee

photo standin
Estefânia G. Polli M.S. WEED SCIENCE

Advisor(s): Greg Kruger

Estefânia Gomiero Polli
Adam Postovit M.S.

Advisor(s): Roger Elmore

photo standin
Tarrin Quinn M.S. RANGE & FORAGE

Advisor(s): Daren Redfearn, Donald Lee

photo standin
Salvador Ramirez II Ph.D. SOIL & WATER SCIENCES

Advisor(s): Rhae A. Drijber

Salvador Ramirez
Elise Reid M.S. CROP PHYSIOLOGY & PRODUCTION

Advisor(s): Sam Wortman, Rhae Drijber

Elise Reid
Justine Reid M.S. RANGE & FORAGE SCIENCE

Advisor(s): John Guretzky

photo standin
Sarah Reihm M.S. Weed Science

Advisor(s): Cody Creech

photo
Gerardo Rivera-Collazo PH.D. PLANT BREEDING & GENETICS

Advisor(s): P. Stephen Baenziger

Gerardo Rivera-Collazo
Gonzalo Rizzo Ayphassorho Ph.D. Crop Physiology and Production

Advisor(s): Patricio Grassini

Gonzalo Rizzo Ayphassorho
Raquel Rocha PH.D. PLANT PATHOLOGY

Advisor(s): Richard Wilson

Raquel Rocha
Eric Rodene Ph.D.

Advisor(s): Jinliang Yang

Eric Rodene
Cristian (Cris) Romero M.S. Plant Pathology/Crop Physiology & Production

Advisor(s): Gary Yuen

Cristian (Cris) Romero
Laura Rubeck M.S. RANGE & FORAGE SCIENCE

Advisor(s): Walter Schacht

Laura Rubeck
Daniel Ruterbories M.S. RANGE & FORAGE SCIENCE

Advisor(s): Jerry Volesky, Walter Schacht

photo standin